Üslü Sayılar Konu Anlatımı YGS Matematik

Anasayfa > YGS Matematik > Üslü Sayılar Konu Anlatımı YGS Matematik


Üslü sayılar aslında eskiden Üslü ifadeler olarak da ifade edilirdi.. bu konuyla ilgili olarak söylebilelecek ilk şey matematiğin kapsayıcı konularından biri olmasıdır. Ne demek istiyorsun? Demek istediğim üslü sayılar konusunu iyi öğrenmezseniz, köklü sayıları da yapamazsınız, çarpanlara ayırma hak getire.. ayrıca logaritma, kümeler ve kombinasyon gibi türev ve integral gibi çok daha kapsamlı konuları yapabilmenin yolu bu üslü sayılar konusunu iyice kavranıp öğrenmekten geçmektedir.

f3ccdd27d2000e3f9255a7e3e2c48800 1301395751 300x300 Üslü Sayılar Konu Anlatımı YGS Matematik

Üslü Sayılar Konusuna Nasıl Çalışmalıyım?

Peki üslü sayılar konusunu anlayabilmenin bir şartı var mıdır? Hayır kesinlikle yoktur. Üslü sayılar konusunu yapabilmek için kendi çikolatısının paketini açabilecek kadar akıllı olmak yeterli.. yani bu kadar kolay bir konu.

Peki madem  üslü sayılar matematiğin oldukça kolay bir konusu da  neden o zaman testlerde yapamıyorum? diye sorarsan cevabımız şu şekilde olacaktır..

Elbette yapamayacağın sorular çıkacaktır karşına! Bu son derece normal bir durum.. zaten konu öğrenmekten daha çok anlam ifade eden şey test çözerek pratiği geliştirmek değil midir? İşte üslü sayılarla ilgili olarak agerek matematik tarama testlerinde ve denemelerde gerekse yazılı sınavlarda karşınıza gelen sadeleştirme, birleştirme, üslü ifadeden kurtarma vb bir çok üslü sayı işlemi bulunmaktadır ki bu işlemlerin tamamı oldukça kolay fakat bazen o soruda tüm detayları göremezsin bir anda kaybolursun o matematik testinde.

Soru çözerken zaman akıp gider halbuki 1 dakikada çözüp ilerlemen de gerekir ve bunun baskısı etkisinde sen daha çok çuvallarsın. İşte tam bu zamanlarda üslü sayılar sorusunu bile yapamadımsa diğerlerini hiç yapamam bu deneme veya test zor ya da bu matematik konusu çok zor hazırlanmış demek yerine onu es geçip biraz soru çözüm en son dönüp bakmak çok daha faydalı olur.. matematikte sorularla inatlaşmanın bedei ağırdır. Rasyonel sayılar veya üslü sayılar ya da basit bir dört işlem sorusu diye inatlaşırsanız her geçen saniye çözümsüzlüğe biraz daha saplanırsınız ve o tek matematik sorusundan 39 tane daha yokmuş gibi büün enerjinizi o soruya harcamak sizi perişan edecektir.

Üslü sayılar konusunda bilmeniz gerekenler ayrıca yukarda söylenenlere ek olarak bu konuda geçmiş yıllarda ÖSYM de bir çok matematik sorusu sorulduğu ve üslü Sayıların ağırlıklı olarak YGS , ÖSS tarzı yoruma dayalı ve temel matematiksel ilişkilerden yararlanma gücünü ölçen sorulardan geldiği bilinmektedir.

Üslü Sayılardan ne kadar soru çıkar?

ÖSYM nin sorular konusundaki politikası her zaman denge ve istikrar yönündedir. Bu anlamda genel olarak YGS matematik testlerinde en az 1 ama büyük ihtimalle 2 veya 3 üslü sayılar sorusu yer alması normaldir. Bu sorulardan belki bir tanesi başka bir konu ile birleştirilerek sorulabilir. Açıkçası ÖSYM bu tarz yaklaşımı son yıllarda daha çok benimsemeye başladı. Nedeni ise öğrencilerin değişik matematiksel disiplinlerden yararlanma gücünü ölçebilmek ve bunun yanında iki matematik konusunu birlikte yorumlayabilme, birlikte kullanabilme becerinizi de ölçmek isteyebilir.

2004 ÖSS matematik sorularından bir tanesi aslında oldukça basit bir modüler aritmetik sorusu olmakla birlikte, o güne kadar soru bankalarında, ya da denemelerde çok da karşılaşmayacağınız türden oldukça değişik bir soru tipiydi.. Bir otomobilin hız gösterge kadranında sayıların değişimini temel alan mantığın modüler aritmetik bilgisinden yararlanılarak kullanılabilmesi..buradan şu sonucu çıkartabilirsiniz, ÖSYM soruları hem kalite bakımından hem de ölçme bakımından benzersizdir. Üslü sayılar konusuna nasıl çalışabilirim diye soran öğrenci önce ÖSYM nin çıkmış sorularını incelemeli ve konuya paralel olarak bu sorularla birlikte farklı bir ufuk kazandığını da görebilmelidir.

Üslü Sayılar Konu Anlatımımızı da izledikten sonra bu sayfanın altında bulunan video ders yorum kutusuna düşüncelerinizi ekleyerek bizlerle paylaşırsanız çok mutlu oluruz.. hepinizin olsun en yüksek matematik netleri =)

Bir önceki videolu ekol hoca ders anlatımımız olan Toplam Sembolü Konu Anlatımı ( Tekin Hoca ) başlıklı dersimize de bakmanızı öneririz

-->

 1. Osman Taş 25/06/2014

  Boyle anlatım olmaz ki. Onu taraf tarafa carpalim bunu bolelim sunu takla attıralım. Niye? İşlem yapmayı bizde biliyoz sebebini soylemiyon ki.

 2. Hocam emeğinize sağlık çok faydanız oldu. Allah sizden razı olsun hocam

 3. hocam çok güzel anlatıyorsunuzda olaya yabancı olanlar için biraz yavaş ve daha açıklayıcı anlatırmısınız.

 4. yapamadığım sorular vardı bu video sayesinde yaptım sağolun hocam

 5. acılmıyo ki

 6. soner yıldırım 16/09/2012

  beğendim.

 7. 17.sorunun cevabının 3 olması gerekiyor .site çok gzl tşkler

 8. Gzel çok faydalanyorm