Sınavlarda Başarılı Olmak İçin Ne Yapmalıyım?


Sınavlarda Başarılı Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

En verimli ders çalışma yöntemi hangisidir? Zamanımızı kontrolsüz şekilde ders çalışarak geçirmemeliyiz! Programlı bir ders çalışma sistemi ile başarı kaçınılmazdır. Programa bağlı kalmak başarıyı getirdiği gibi diğer etkinliklere de zaman ayırabilmemizi sağlayacaktır.

Temelde başarı öğrencinin öğrenme kabiliyetinin keşfedilmesi ile başlar. Örneğin bazı öğrenciler bilgiye açık olup, öğrenme işlemi kolaydır. Bazı öğrenciler derste öğrenmeyi başarırken, bazı öğrencilerde öğrenmeyi daha sonra yapacakları çalışmalara ertelemektedir.

Aşağıda sıralanan işlem basamaklarının hayata geçirilmesi durumunda başarı artacak ancak her öğrencide etkisi aynı olmayacaktır. Kişilerin öğrenme düzeyleri ve odaklanabilme süreleri eşit olmayacaktır. Ailelerin oluşturulan programı desteklemesi, öğrenciye çalışma ortamın hazırlanması önemlidir.

I- YAPILACAK ÇALIŞMANIN AMACI NEDİR?

Günlük ödevlerin yapılması bir zorunluluktur. kontrol ediliyor ve notla karşılık buluyor olmasından ötürü ödevin yapılmaması söz konusu değildir. Ödev okulda yapılan çalışmaların pekiştirilmesini sağlar.

Ancak yılda bir yapılan bir sınava hazırlanırken nasıl bir çalışma programı izleyeceğiz. Çalışma kim tarafından denetlenecek. Eğer planlı bir çalışma yapılmazsa, çalışmalar verimsiz olacağı aşikardır. O yüzden yapılan tüm çalışmaların bir amacı olmalıdır. Anlık sonuçlar alınmalıdır.

II- PLANLI ÇALIŞILMALI

Plan yapılmadıysa rassal bir durum oluşur ve sonuç alınmaz. Çalışmalarınızı günlük, haftalık, aylık ve yıllık bir program oluşturarak hayata geçiriniz. Planınızı varsa danışmanınızla, ailenizle paylaşınız. Planın gerçekçi olması uygulanabilirliğini sağlayacaktır

III- ZAMANIN VERİMLİ KULLANILMASI

Çalışmak için ayrılan zaman ertelenmemeli ve etkin kullanılmalıdır. Mümkün mertebe fazla problem çözülmeli,  sözel derslerde hızlı okuma ve anlamak ilke edinilmelidir. Konunun fazla tekrar edilmesi, karşılaşılacak soruların çözümünün hızlı olmasını sağlayacaktır.

IV- DİKKAT DAĞITICI UNSURLARI YOK EDİN

Cep telefonunuzu çalışma esnasında yanınızda bulundurmayınız. TV ve radyo gibi cihazların açık olmamasına dikkat edin. Mekanın ısısını ayarlama şansınız varsa normal oda sıcaklığında çalışınız.

V- UYGUN BİR ÇALIŞMA ORTAMI SEÇİNİZ

Sade ve üzeri boş bir masa seçiniz. Konunuzun dışında masanızda bir şey olmamasına dikkat ediniz. Sesli, hareketli bir ortamda bulunuyor iseniz, mekan değiştirerek kütüphanede çalışmayı tercih edebilirsiniz.

VI- ÇALIŞMAYA MOTİVE OLUNUZ

Sürekli kendinizi dinleyiniz. Çalışma esnasında dikkatinizin dağıldığını, konuyu anlayamadığınızı anladığınız anda ara vermeli ve dinlenmelisiniz. Motive olduğunuzda tekrar çalışmaya devam etmelisiniz.

VII- ÖĞRENMEK İÇİN TÜM HAZIRLIKLARINIZ TAM OLMALI

Eğitmenlerin takip eden dersin işlenmesi için sizden hazırlık yapmanızı istemesi durumunda, gerekli hazırlığın yapılması ders esnasında öğrenmeyi hızlandıracaktır. Derslerde gerekli olan malzemelerimiz her zaman tam olmalı. Eksik malzeme (kalem, silgi, hesap makinesi, cetvel, kitap, defter,…) öğrenmeyi engelleyici durum geliştirir.

VIII- DERSTE NOT TUTMAK

Derste özellikle konunun ana hatlarını not tutmak, daha sonraki çalışmalarımız esnasında bilgiye kolay ulaşmamızı sağlayacaktır. Kitaplarda konu tüm ayrıntıları ile verilmekte, yardımcı kitaplar ise soru çözümü ağırlıklı bir anlayış geliştirilmiştir. Tuttuğumuz notları kaynak olarak kullandığımızda ise daha kolay anlama ve öğrenme gerçekleşmektedir.

IX- ARAÇ – GEREÇ VE KAYNAKLARDAN YARARLANINIZ

Öğrenmede ders kitaplarının yanında, videolardan, farklı kitaplardan, internetten, haritalardan faydalanılabilir

X-KONULARI TEKRARLAYINIZ

Konular tekrarlanmazsa unutulması mümkündür. Unutulan konu sınavdan önce tekrar öğrenilmek zorunda kalınabilir. En sağlıklısı dersten sonra akşam veya hafta sonu sistematik biçimde tekrar etmek konuyu tekrar öğrenmekten çok daha kolay bir eylemdir.

XI- DİNLENMEK LAZIM

Çok fazla ders çalışmak, çok öğrenmek anlamına gelmemektedir. Öğrenme gerçekleştikçe, çalışma devam etmelidir. Dinlenmek için zaman ayrılmalı, dinlenme farklı ve zihni yorucu bir unsur olmamalıdır. Dinlenme aynı zamanda sürekli aynı şekilde oturmaya tepki oluşturmuş vücudun dinlendirilmesi şeklinde yapılmalıdır. Esnenmeli, yürünmeli, uzanılmalı,…

Uyku düzeni olmalı, daha fazla ders çalışabilmek adına sürekli uykusuz kalınmamalı.

Sürekli sınav döneminde bulunuluyorsa ve sürekli ders çalışmak gerekiyorsa düzenli ve sağlıklı beslenmekte önemlidir.

Bir önceki ekol hoca video dersimiz olan 2018 TYT ve YKS Üniversiteye Giriş Sınavı Sistemi konu anlatımında 2018 TYT ve YKS Üniversiteye Giriş Sınavı Sistemi hakkında detaylı bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*