Hücre Bölünmeleri ve Mayoz Bölünme Yazılı Anlatım + Video (8.Sınıf Fen ve Teknoloji )Lütfen Videonun İngilizce Olmasına Aldırış Etmeyiniz Önemli Olan Mayozun Nasıl Gerçekleştiğini Görmenizdir.

Mayoz Bölünmenin Özellikleri

  • Mayoz Bölünme Üreme Ana Hücrelerinde Görülür
  • Mayoz Bölünme Sonucunda 4 adet yavru hücre oluşur
  • Mayoz Bölünme sonunda kromozom sayısı yarıya iner
  • Mayoz Bölünme ile oluşan hücreler haploittir yani n kromozomludur
  • Mayoz Bölünme sonucunda oluşan hücreler yeniden mayoz geçirmezler

 

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi mayoz bölünme 2n kromozomlu üreme ana hücrelerinde gamet meydana getirmek için gerçekleşir. Gametler ; sperm ve yumurta gamettir. Gamet üreme hücresi demektir. Polen de bir gamettir.

Mayoz bölünmede çeşitlilik vardır çünkü mayoz bölünmenin başlangıcında biraraya gelen homolog kromozomlar arasında parça değişimi gerçekleşir bu sayede tür içi kalıtsal çeşitlilik sağlanır. Mitoz bölünmede olmayan bu özellik mayozda bulunmaktadır lütfen bu noktaya dikkat ediniz.

Mayoz Bölünme ile İlgili Kavramlar

1.Homolog Kromozom: Biri anneden diğeri babadan gelen ve yukarıdaki mayoz videosunda mavi ve kırmızı ile gösterilen kromozomlardır. Aynı konumlarında aynı özellikleri taşırlar.

2.Kardeş Kromozom: Kardeş kromozomlar birbirinin tamamen aynı olan kromozomlardır videoda iki tane mavi iki kardeş kromozomu göstermektedir. Aslında hücre bölünmeye başlamadan önce bir tane olan bu kromozomlar hücre bölünmesi esnasında DNA nın kendini eşlemesi sonucunda kardeş kromozomlar olmaktadır.

3.Parça Değişimi: Parça değişimin asıl mantığı tür içindeki kalıtsal çeşitliliği sağlamaktır. Dolayısıyla tür içi çeşitlilik için homolog kromozomlar yanyana geldiğinde aralarında parça değişimi olur.

Bir önceki ekol hoca video dersimiz olan Hücre Bölünmeleri ve Mitoz Bölünme Yazılı Anlatım ( 8.Sınıf Fen ve Teknoloji ) konu anlatımında Mitoz Bölünme hakkında detaylı bilgiler verilmektedir.

6 thoughts on “Hücre Bölünmeleri ve Mayoz Bölünme Yazılı Anlatım + Video (8.Sınıf Fen ve Teknoloji )

  1. irenç ya bune :DD:d::D.d::D beğenmedim çok kötü hiçbi bok anlamadım D:.da.sa.dasd.sadasD:

  2. işime yaraı teşekkürler son bir aya kala sınava hazırlanacağım sonuçta.konuları tamamlayalım :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>