Fotosentez Konu Anlatımı Fotosentezde Karanlık Devre ve Aydınlık Devre Reaksiyonları Fotoliz Video Dersi

Anasayfa > EkolHoca > Fotosentez Konu Anlatımı Fotosentezde Karanlık Devre ve Aydınlık Devre Reaksiyonları Fotoliz Video Dersi
Fotosentez Konu Anlatımı Fotosentezde Karanlık Devre ve Aydınlık Devre Reaksiyonları Fotoliz Video Dersi izleyerek fotosentezde üretilen glikoz ve oksijen için kaç mol su kullanılması gerektiği ve karbondioksit tüketilmesi gerektiği konularında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Fotosentez reaksiyonlarının aydınlık evre reaksiyonları ışık varlığında gerçekleşen ve ışığa bağımlı tepkimeler olarak bilinen tepkimelerin gerçekleştiği evredir. bu evrede elbetteki FOTOLİZ dediğimiz olay gerçekleşiyor, yani suyun oksijen ve hidrojene ayrışması bu aşamada olmaktadır.

Karanlık evre reaksiyonları olarak bilinen evrede ise karbon tutma tepkimeleri gerçekleşmektedir. Bu aşamada artık glikoz sentezi olayı gerçekleşiyor demektir.

Bir önceki videolu ekol hoca ders anlatımımız olan Hücresel Solunum Konu Anlatımı ( glikoliz krebs çemberi ve ETS sistemi ) Video Ders başlıklı dersimize de bakmanızı öneririz

  1. Hocam çok güzel anlatıyorsunuz. Sizin sayenizde öğreniyoruz. Her yazılı öncesi sizden dinliyorum konuları çok teşekkürederiz :)