Nejdet Kirpi Matematik Doğal Sayılar ve Tamsayılar Konu Anlatımı

Anasayfa > YGS Matematik > Nejdet Kirpi Matematik Doğal Sayılar ve Tamsayılar Konu Anlatımı

Nejdet Kirpi Matematik Doğal Sayılar ve Tamsayılar Konu Anlatımı ile birlikteyiz.. Bu dersimizde Kirpi hocanın güzel anlatımıyla doğal sayılar ve tamsayılar konusunu paylaşıyoruz sizlerle.Ekol Hoca Nejdet Kirpi Matematik Doğal Sayılar ve Tamsayılar Konu Anlatımı ekol hoca Video Dersleri ekolhoca matematik Video Derslerimiz. Matematik 1 deki paylaşımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz..

Matematik 1 testleri kapsamında Doğal Sayılar ve tamsayılar konusunu sizlerle paylaşmamızın en önemli nedeni bu konunun ygs matematik grubu içerisinde ilk konular arasında önemli bir yere sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Video derslerimizde ve paylaştığımız yazılarımızda da zaten matematik dersine nasıl çalışılmalı yazı dizimizin bir bölümünde bunu ele almıştık. Nejdet kirpi hocaya değerli paylaşımı için teşekkür eder çalışmalarında kolaylıklar dileriz.

Doğal Sayılar ve Tamsayılar

Doğal sayılar N={0,1,2,3,4…} şeklinde başlayıp sonsuza kadar giden sayılardır. İngilizcede bunlara natural numbers da denmektedir zaten. Kısacası bir doğal sayı sıfırla başlayıp +sonsuza giden sayılar bütünüdür.

Tamsayılar kümesi Z ile gösterilir tam sayılar negatif ve pozitif tamsayılar olmak üzere 2 kısıma ayrılmaktadır. Negatif tamsayılar (…-4,-3,-2,-1) olup sayılar küsürlü vb değildir. Örneğin 1,234 bir tamsayı değildir, aynı şekilde 2,345 bir tamsayı değildir.

Pozitif tamsayılar ise {1,2,3,4,……} şeklinde sonsuza giden sayılardan oluşmaktadır. Pozitif tamsayıların tamamı sayma sayıları olarak da bilinebilir.

Bir önceki ekol hoca video dersimiz olan Karmaşık Sayılar LYS Matematik Konu Anlatımı konu anlatımında argüment hesabı ve karmaşık sayılar hakkında detaylı bilgiler verilmektedir.

 1. Mehmet Koray 09/03/2013

  ya yorumları okuyunca izlemedim bile:D

 2. malca

 3. ismin önemi yok 23/12/2012

  bu sitenin anlatımı güzel değil ama başka siteye bakın bundan bile daha güzel anlatılıyor diğer siteleri öğr. anltıyor gibi resmen öğr. okulda size nasıl anlatıyosa oda öyle anlatıyo ben beğenmedim :(

 4. allahım yarabbim bu nasıl bir anlatma tarzıdır hasta oldum:)
  bildiin sorulara n güzel deger veriyosun.!
  keske senın gibi deer verebilseydim.

 5. iğrenç

 6. boklar

 7. cok güzel ekol hocam

 8. http://matematikdepo.blogspot.com/ 06/10/2012

  http://matematikdepo.blogspot.com/ hehe http://matematikdepo.blogspot.com/

 9. http://matematikdepo.blogspot.com/ 06/10/2012

  http://matematikdepo.blogspot.com/

 10. Yararlı bir video, teşekkürler.

 11. matematikte sizin gibi mantık çerçevesnde değer vermeyi becerebilsek zaten sorunumuz kalmazdı

 12. 10:25 ‘te (8. soruda) a yerine – 3,000000000001 seçilseydi yine aynı sonuç olur muydu?

  Değer vererek mi anlayacağız bunu?

  :)