YGS ve LYS Biyoloji Konu Anlatımı

1) Biyolojiye Giriş , Canlıların Sahip Olduğu Ortak Özellikler Video Dersleri

2) Canlıların Temel Bileşenleri Videolu Konu Anlatımları

3) Hücrenin Yapısı ve Organeller , Hücre Zarından Madde Geçişi Video Konu Anlatımları

4) Sınıflandırma Basamakları ve Canlı Grupları Video Dersleri

5) Canlılarda Enerji Dönüşümü , Fermantasyon Oksijenli Solunum ve Fotosentez

6) Hücre Bölünmeleri Mitoz ve Mayoz Bölünmeler , Eşeysiz ve Eşeyli Üreme

7) Ekolojik Kavramlar, Populasyon Ekolojisi, Komüniteler ve Enerji Döngüleri Video Dersleri

8) Bitki Biyolojisi , Bitkisel Dokular, Bitkide İletim Beslenme ve Üreme Video Dersleri

9) Genetik Şifre Kalıtım Protein Sentezi Çaprazlamalar ve Mendel Yasaları Video Dersleri

10) Sindirim Olayı , Hayvanlarda ve İnsanda Sindirim Sistemleri Video Dersleri

11) Hayvanlarda Gaz Alışverişi (Solunum) ve İnsanda Soluk Alıp Verme Mekanizması Video Dersleri

12) Hayvanlarda ve İnsanda Dolaşım Sistemleri Kalp ve Damarlar Video Dersleri

13) Destek ve Hareket Sistemi İskelet ve Kaslar Video Dersleri

14) Endokrin Sistem (İç Salgı Sistemi) Hormonlar ve Özellikleri Video Dersleri

15) Sinir Sistemi, Merkezi Sinir Sistemi Duyu Organları Video Dersleri

16) Üreme ve Gelişme Embriyonik Evreler Hayatın Başlangıcı İle İlgili Görüşler Video Dersleri

 

Biyoloji Konu Anlatımına Nasıl Çalışabilirim?

Biyoloji dersi sanılanın aksine aslında oldukça kolay ve öğrenilmesi güç olmayan bir derstir. Biyoloji dersinde başarılı olmak isterseniz en büyük sermayeniz merak olmalıdır, meraklı bir öğrenci olursanız gerçekten konuları % 70 oranında öğrendiniz bile! Düşünsenize dolaşım sistemi siz doğduğunuz andan bu yana hiç durmadan kan pompalayan ve yorulmak nedir bilmeyen kas yapısına sahip kalbinizin de içinde bulunduğu ve hergün siz farkına varmadan yüzlerce litre kanın aktığı ince damarlara sahip! Ebru Tırpanopğlu YGS LYS Biyoloji Video Derslerini izleyerek de biyolojiyi zaten ciddi manada ilerletebileceksiniz! Farkında olmadan yediğimiz ya da bir şekilde vücudumuza giren toksinleri etkisiz hale getirerek  zehirli etkilerini yok eden bir karaciğeriniz olduğunu bilmek istemez misiniz? bağışıklık sisteminizde yer alan savunma hücrelerinin zararlı mikroorganizmaları yutarak yok ettiğini ki bu aslında bir çeşit fagositoz olayıdır, düşünsenize..

Neden YGS LYS Biyoloji Konu Anlatımı?

DNA ve RNA nın baz dizilişinde matematik kurallarının hakimiyeti ve yönetici Molekül DNA nın protein sentezini kontrol etmesi.. Mitoz bölünme ile sadece vücut hücrelerinin bölünmesine karşın Mayoz bölünme ile üreme ana hücrelerinin bölünmesi ilginç değil midir?  Biyoloji dersinde biraz merak biraz araştırma ruhu zaten konuyu kolay bir forma sokuyor. Örneğin siz, solunum sistemi konusunu anlamadınız, hem de burada solunum sistemi ile ilgili video derslerimizi de anladığınız halde anlamadınız değil mi? Demek ki yeteri kadar merak ve heyecan uyandıramadık sizlerde.. Soluk verirken gevşeyen insan , soluk alırken kasılmaktadır neden acaba? Bu sayede diyafram kasının ve kaburgalararası kasların soluk alırken veya verirken nasıl davrandığını hemen anlayabilirsiniz.. //////////////Ebru Tırpanopğlu YGS LYS Biyoloji Video Dersleri sayfamızdaki bu bilgier öğrencilere fikir vermek amacıyla paylaşılmaktadır ////////////////////// Boşaltım sisteminde Böbreklerin nasıl çalıştığı, böbreklerde süzüntülerin nasıl oluştuğu ve daha süzüntülerden nasıl idrar oluştuğu gibi bilgiler herkesin kolayca aklında kalabilecek gerçeklerdir. Nedenini sorarsanız söyleyelim..

 

Arkadaşlar insan da da böbrekler var ve insan kendi idrarının nasıl oluşup da dışarı çıktığını merak etmez mi? =) tabi ki eder.. // yoo ben merak etmiyorum diyenler de var // Ebru Tırpanopğlu YGS LYS Biyoloji Video Dersleri ni izledikten sonra merak edeceğinden eminim // Kalıtım ve Genetik konusunda soyağacı ve çaprazlama sorularını yapamayan arkadaşlar konuyla ilgili olarak dedelerini ve babalarını düşünerek bir soyağacı çıkarmak ve dedelerinde görülen ama babaannelerinde görülmeyen çekinik bir karakterin ailenin sadece erkek bireylerinde görülmesi ve bu durumun sonucu olarak da ailedeki tüm erkek çocukların, kendisinin babasının ve dedesinin aynı hastalığa yakalandığını hayal ederek konuyu somutlaştırabilir ve bu sayede çok daha kolay anlayabilir, demek ki bu hastalık veya genetik özellik sadece Y kromozomu üzerinde taşındığından ve Y kromozomu erkeklerde bulunup kadınlarda bulunmadığından sebep  olayın nedenini çözer, tıpkı dedektiflik oyunu gibi ..

Canlıların Sınıflandırılması ve Biyoçeşitlilik  Konusunu öğrenmek isteyen öğrenci , pek çok hayvan isimleri, bunların abuk sabun (evet sabun ) latincelerini akılda tutmaktan korkmaktadır ve aslında bu konuyla başka bir sorunu da bulunmamaktadır. Canlıları sınıflandırırken uzun kulaklılar, kısa ayaklılar, büyük burunlular şeklinde sınıflandırmanın etik olmayacağı ve hayvanlara ya da canlılara hakaret olacağı noktasından hareketle tür cins familya takım sınıf şube ve alem gibi değişik sınıflandırma basamaklarını kabul eden filogenetik sınıflandırmayı öğrenmekle ve hemen ardından ikili adlandırma dediğimiz değişik bir isimlendirme tekniğinin de biyolojide var olduğunu öğrenen arkadaşımız zaten olayın büyük kısmını halletmiş olacaktır.

( Tür — Türkiye // Cins —Cumhuriyeti // Familya — Futbol // Takım — Takımı // Sınıf — Sahada // Şube –Şut // Alem —Attı // ) zaten bu isimlerin de bir kodlaması varmış değil mi? =) Sindirim sistemini öğrenmek isteyen ve bu konuda bir türlü hangi enzimin nerede ne yaptığını ve ne işe yaradığını çözemeyen arkadaşlarımız konuyla ilgili olarak küçük bir not kağıdına yazarak video derslerimizi izleseler zaten olay bitecektir. Sindirim sistemi de kolay bir biyoloji konusudur, Boşaltım sistemi de.. Önemli olan hangi konunun zor olduğu değil sizin nasıl biyoloji çalıştığınız ile ilgili durumdur.

Ebru Tırpanopğlu YGS LYS Biyoloji Video Dersleri  ve Biyoloji dersinde maksimum başarının şartı öncelikle merak sonrasında ise küçük bir not defteri işinizi görecektir. Küçük de olsa bir not defteri bulundurabilirseniz biyoloji çalışırken, sonradan o notlara geri dönüp bakmasanız bile beyniniz burada biyoloji dersi adına önemli şeyler oluyor galiba diye düşüneceğinden aklınızda daha yüksek bir oranda kalacaktır.   Ebru Tırpanopğlu YGS LYS Biyoloji Video Derslerini izleyen öğrencilerimizin başaracaklarına inanmaları herşeyden öncelikli ve gerekli olan bir durumdur. Önce inan sonra zaten arkası da gelecek onun!     Ebru Tırpanopğlu YGS LYS Biyoloji Video Derslerini izleyerek sınava hazırlanan arkadaşlarımızdan ricamız bu dersleri izledikten sonra yorum yaparak sitemize destek olmaları.

2 yorum

  1. Hocam, 9 dan beri biyolojiye ön yargım vardı öğretmen sevmemekten olsa gerek. Öğretmene atmıyorum suçu tabi benimle aynı dersi dinleyip biyolojide uçan da var. Ama bana hitap etmiyordu diyelim. Sizi yeni keşfettim ilk defa biyoloji çalışacağım. Yazınızı da okudum artık merak ediyorum :D. İnşallah iyi gideer :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*