2018 TYT ve YKS Üniversiteye Giriş Sınavı Sistemi


2018 TYT ve YKS Üniversiteye Giriş Sınavı Sistemi; YÖK 12 Ekim 2017 tarihinde üniversiteye giriş için uygulanacak sınav sistemini açıkladı. İki aşamalı yapılacak sınav 1. aşama “Temel Yeterlilik Testi-TYT” ve 2. aşama “Yükseköğretim Kurumları Sınavı-YKS” olarak adlandırılmıştır

Üniversite giriş için sınav tarihleri belli oldu. YKS temel Yeterlilik Sınavı (TYT) 23 Haziran 2018 tarihinde ve 2. oturum ile yabancı dil sınavı 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacaktır.

Cumhurbaşkanımızın talebi üzerine değiştirilen sistemde amaç;  daha anlaşılır bir sınav sistemi oluşturmak, temel bilimlerin ön plana alınması, Meslek Yüksekokullarının tercih edilebilirliğini sağlamak, ortaöğretimde alınan derslerin kazanımlarının sınava yansıtılması ve öğrencilerin stresini azaltmak olarak açıklanmıştır.

  • Birinci oturum olan  Temel Yeterlilik Testinden (TYT), 2. aşama olan yükseköğretim kurumlarına geçiş için minimum 150 puan almanın şart olması kararlaştırılmıştır.
  • Lisans programlarına kabul için gereken 180 baraj puanının hesaplanmasında 1. aşama sınavı olan TYT  sınav performansının etki ettirilmesi sağlanacaktır.

15 puan türü hesaplamasından vazgeçilmiş, 5 puan türü ile yerleştirme yapılacağı açıklanmıştır. 5 günde6 oturumda yapılan sınavlar, yeni sistemde 1 günde maksimum 3 oturumda tamamlanacaktır.

1. aşama sınavı TYT’de 80 adet Matematik ve Türkçe sorusu sorulacaktır. 2. aşama olan YKS sınavında ise Türk Dili ve Edebiyatı- Sosyal Bilimler-1 (Tarih-1, Coğrafya-1), Matematik,  Sosyal Bilimler-2 (Tarih-2, Coğrafya-2, Felsefe Grubu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi), Fen Bilimleri (Fizik, Kimya, Biyoloji) derslerinden toplam 160 soru sorulacaktır.

Yabancı dil sınavına girecek adaylar ise TYT oturumunda 80 ve YKS oturumunda 80 soruya cevap verecektir.

Meslek Yüksekokullarına girebilmek için TYT sınavından 150 puan üstünde almak gerekmektedir.

Lisans programlarını yerleşebilmek için puanlama aşağıdaki şekilde hesaplanır;
Sözel Puan: [Temel Yeterlilik Testi %40] + [(Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler-1 Testi (%50) + Sosyal Bilimler-2 Testi (%50)) %60]
Sayısal Puan: [Temel Yeterlilik Testi %40] + [(Matematik Testi (%50) + Fen Bilimleri Testi (%50)) %60]
Eşit Ağırlık Puanı: [Temel Yeterlilik Testi %40] + [(Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler-1 Testi (%50) + Matematik Testi (%50)) %60]
Dil Puanı: [Temel Yeterlilik Testi %40] + [Yabancı Dil Testi %60]

Erotik shop için tıklayınız.Sex shop için tıklayınız.kadıköy erotik shop için tıklayınız.Kadıköy sex shop için tıklayınız.

 

 

 

Bir önceki ekol hoca video dersimiz olan 11. Sınıf Tarih Dersi Atatürk Dönemi Kültür Ve Sanat Alanında Yapılan Çalışmalar konu anlatımında 11. Sınıf Tarih Dersi ve Atatürk Dönemi Kültür Ve Sanat Alanında Yapılan Çalışmalar hakkında detaylı bilgiler verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*